یزد پایین‌ترین نرخ بیکاری مردان در کشور را دارد‌

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد با اشاره به اینکه آمار بیکاری در یزد طی سال گذشته کاهش محسوسی داشته گفت: یزد پایین ترین نرخ بیکاری مردان در کشور را دارد.
- اخبار استانها -

به گزارش ایران اکونا به نقل از خبرگزاری تسنیم از یزد، مجید دهقانی‌زاده در نشست شورای اشتغال استان یزد با اشاره به اینکه تورم و بیکاری دو مولفه شاخص اقتصادی به حساب می‌آید اظهار داشت: در سال 1402 در هر دو این شاخص‌ها توفیق بسیار خوبی داشتیم هرچند هنوز کار بسیاری باید انجام شود اما هم در حوزه کنترل تورم و هم در زمینه بهبود شاخص‌های بیکاری قدم‌های خوبی برداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: تا سال 1401 همیشه نرخ بیکاری یزد بالاتر از متوسط کشوری بود ولی پس از هفت سال نرخ بیکاری یزد از میانگین کشوری در سال گذشته پایین‌تر از میانگین کشوری آمد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد عنوان کرد: پایین‌ترین نرخ بیکاری مردان در کشور را با سه درصد استان یزد دارد و در نرخ بیکاری زنان هم از 32 درصد در سال 1400 هم کاهش بسیار قابل توجهی را در سال 1402 شاهد بودیم.

دهقانی‌زاده با بیان اینکه تلاش بسیار گسترده‌ای شد تا اشتغال در استان یزد افزایش پیدا کند ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود استان یزد جزو پنج استان با پایین‌ترین نرخ بیکاری در سال 1402 قرار بگیرد و با توجه به اینکه آمار اشتغال تا پایان فروردین ثبت می‌شود این آمار اعلام خواهد شد.

وی در ارتباط با وضعیت فعلی بیکاری در استان یزد گفت: تعداد بیکاران یزد در سال 1400 حدود 50 هزار نفر بوده که به حدود 30 هزار نفر در سال 1402 کاهش پیدا کرده و این آمار و عملکرد بسیار قابل توجه و محسوسی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد خاطرنشان کرد: موضوع اساسی استان یزد همچنان بیکاری قشر عظیمی از فارغ‌التحصیلان است و هرچند که توفیق خوبی در این زمینه داشتیم و تعداد بیکاران فارغ‌التحصیل از حدود 30 هزار نفر به حدود 17 هزار نفر رسیده اما همچنان باید کار بیشتری صورت پذیرد.

دهقانی‌زاده افزود: تعداد بیمه شدگان غیربومی اجباری ما از 83 هزار نفر که 35 درصد کل بیمه شدگان در سال 1400 را شامل می‌شد الان به حدود 41 درصد کل بیمه شدگان رسیده است در حالی که نگاه اصلی ما به اشتغال بیمه شدگان بومی است.

وی گفت: البته تکمیل پروژه‌های نیمه تمامی که در دست اقدام هستند بالغ بر 30 هزار نفر نیاز به نیروی کار دارد که باید حتما توجه به اشتغال بومیان داشته باشیم وگرنه با مهاجرت بسیار گسترده‌ای روبرو می‌شویم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد ادامه داد: زحمات بسیار ارزشمندی کشیده شده و امیدواریم که در سال 1403 با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده بتوانیم کار را هرچه بهتر به پیش ببریم.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار