مهر گزارش می‌دهد؛

واکاوی طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد/ تحویل از خرداد آغاز می‌شود

شهرکرد_ طرح نهضت ملی مسکن برای بسیاری از اهالی چهار محال و بختیاری تنها نقطه امید برای خانه دار شدن است اما در این مسیر مشکلاتی نیز پیش پای متقاضیان قرار دارد.

خبرگزاری مهر_ گروه استان‌ها: در چند سال اخیر روند قیمت‌ها در زمینه مسکن در چهار محال و بختیاری افزایشی بوده و خرید خانه برای جوانان و مستأجران سخت شده است.

در سال ۹۶ تسهیلاتی که برای خرید خانه به یک زوج جوان تعلق می‌گرفت ۱۲۰ میلیون تومان بود اما همین تسهیلات در سال ۱۴۰۰ به ۴۸۰ میلیون تومان رسید، این یعنی در این سال‌ها وام مسکن ۳۰۰ درصد رشد کرده است.

در میان رشد قیمت مسکن در سال‌های گذشته، اجاره‌بها نیز افزایش زیادی داشته است، تنها در یک سال، اجاره ۵۰ درصد گران‌تر شد و این نشان می‌دهد رشد اجاره‌بها حتی از رشد قیمت مسکن هم بیشتر بوده است.

لزوم شتاب بخشی در اجرای طرح‌های نهضت ملی مسکن

در این شرایط و با روی کار آمدن دولت سیزدهم، طرح نهضت ملی مسکن در دستو، کار قرار گرفت طرحی که امید خانه‌دار شدن را در دل جوانان ایجاد کرد و بنا به گفته مسئولان امر تعداد بسیاری از مردم، متقاضی این طرح شدند.

حالا با گذشت دو سال از آغاز اجرای طرح نهضت ملی مسکن، متقاضیان با مشکلاتی مواجه شده‌اند که وعده‌های بی نتیجه برای خانه‌دار شدن، یکی از این مشکلات است.

واکاوی طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد/ تحویل از خرداد آغاز می‌شود

خبرنگار مهر با حضور میدانی در سایت‌های اجرای طرح نهضت ملی مسکن در چهار محال و بختیاری در جریان چند و چون این پروژه قرار گرفت.

تأخیر در تحویل واحدهای مسکونی

یکی از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: تاکنون ۷۵۰ میلیون تومان پول پرداخت کرده‌ام اما حتی نمی دانم کدام طبقه و واحد به بنده تعلق دارد و روند کار هم به کندی پیش رود.

وی افزود: هنوز مشخص نیست یک متقاضی چقدر باید پول پرداخت کند و چه زمانی ساختمانش را تحویل می‌گیرد؟ و همچنان از متقاضیان پول دریافت می‌شود.

نه توان ادامه دادن برای پرداخت مابقی پول مسکن را دارم و نه می‌توانم انصراف بدهم

یکی دیگر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: سال ۱۳۹۹ در طرح ملی مسکن ثبت نام کردم، اعلام کرده بودند که احداث هر مترمربع کم‌تر از ۳ میلیون تومان تمام می‌شود اما این مبلغ بیشتر شده است.

این متقاضی مسکن ادامه داد: هر سال مبالغی که باید واریز می‌شد تغییر کرد، سال ۹۹ اعلام کردند ۴۰ میلیون تومان، سال ۱۴۰۰ اعلام شد ۵۰ میلیون تومان، در اردیبهشت‌، شهریور و دی‌ماه ۱۴۰۱ هر ماه ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت کردم که مجموعاً ۳۹۰ میلیون تومان می‌شود.

وی عنوان کرد: برای من که مستأجر هستم و باید ماهانه ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت کنم تأمین این میزان پول بسیار سخت است و همچنان هم نمی دانم چه زمانی خانه را تحویل می‌گیرم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نه توان ادامه دادن برای پرداخت مابقی پول مسکن را دارم و نه می‌توانم انصراف بدهم.

واکاوی طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد/ تحویل از خرداد آغاز می‌شود

تحویل سریع‌تر واحد مسکونی منوط به تأمین آورده از سوی متقاضی است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: برای استان تعهدات و تکالیفی در قالب قانون نهضت مسکن مشخص شده است که این تعهدات شامل ساخت حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی شهری در تمامی لایه‌های شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، بالای ۲۵ هزار نفر، زیر ۱۰۰ هزار نفر، بالای ۱۰۰ هزار نفر، مسکن خود مالک و احیای بافت فرسوده شهری است.

تنها در دو شهر شهرکرد و بروجن در چهارمحال و بختیاری قالب انبوه‌سازی قابل اجرا است و می‌توان ساختمان‌های چند طبقه بلندمرتبه احداث کرد

فرشید ریاحی افزود: تنها در دو شهر شهرکرد و بروجن در چهارمحال و بختیاری قالب انبوه‌سازی قابل اجرا است و می‌توان ساختمان‌های چند طبقه بلندمرتبه احداث کرد.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در گام اول در قالب انبوه‌ساز در منظریه شهرکرد یک هزار و ۲۲۴ واحد مسکونی با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد در حال ساخت دارد.

ریاحی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۲ به موازات ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی در قالب قانون جهش تولید ساخت ۱۴ هزار واحد مسکونی دیگر برعهده مسئولان چهارمحال و بختیاری گذاشته شده است.

وی بیان کرد: برنامه‌ریزی شده تا پایان شهریور سال جاری ۴ هزار و ۵۰۲ پروژه دیگر به طرح نهضت ملی مسکن اضافه شود، در حال حاضر عملیات اجرایی حدوداً ۲ هزار واحد در نهضت ملی آغاز شده است که در شهرهای مختلف مثل شهرکرد، بروجن، اردل، لردگان، فرخشهر، فارسان و سامان واقع شده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: وجود برخی مشکلات ازجمله مسائل اجتماعی و نارضایتی مردم از نوع زمین و نوع ساختمانی که قرار است در آن زمین ساخته شود باعث شد سرعت ساخت و ساز در گروه‌های ساخت کاسته شود، به عنوان یکی از این مشکلات، عدم رضایت مردم برای احداث ساختمان‌های دوطبقه در یک زمین است و مدعی هستند مقامات کشوری اعلام کردند هر زمین به یک خانواده تعلق گیرد این در حالی است که این گفته برای شهرهایی است که با مشکل کمبود زمین مواجه نیستند.

ریاحی با اشاره به اینکه طرح نهضت ملی مسکن یک طرح متقاضی محور است اظهار داشت: در واحدهای انبوه‌سازی این امکان وجود ندارد که یک نفر پول واریز کند و بقیه به دلایلی این کار را نکنند.

هر چقدر واریز وجه از سوی متقاضیان به تعویق بیفتد، به دلیل وجود تورم در مصالح ساختمانی، زمان اجرا طولانی می‌شود و هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز افزایش می‌یابد

وی تاکید کرد: هر چقدر واریز وجه از سوی متقاضیان به تعویق بیفتد، به دلیل وجود تورم در مصالح ساختمانی، زمان اجرا طولانی می‌شود و هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز افزایش می‌یابد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری یادآور شد: از ابتدای اسفند سال گذشته با ارسال پیامک به متقاضیان، توانستیم حدود ۸۰ میلیارد تومان پول از محل آورده مردم جذب کنیم اما هنوز حدود ۵۰ میلیارد تومان به پیمانکاران بدهی داریم.

ریاحی تصریح کرد: پیمانکار با قیمت پایه متری ۳ میلیون و ۹۷۰ تومان در حال کار در پروژه نهضت ملی مسکن است، اما شاخص‌های تعدیلی که از سال ۹۹ به این قیمت تعلق می‌گیرد، قیمت تمام شده را به حدود متری ۸ میلیون تومان می‌رساند که باز هم قیمت دقیقی نیست چراکه به موارد دیگری بستگی دارد.

ارائه طرح جدید برای تسریع در اجرای پروژه

وی خاطرنشان کرد: پیشنهادی به استاندار چهارمحال و بختیاری شده و منتظر تأیید شورای تأمین مسکن استان است مبنی بر اینکه افرادی که آورده مالی کمتری دارند و نمی‌توانند پول تأمین کنند در پروژه‌هایی قرار بگیرند که پیشرفت فیزیکی کمتری دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: افرادی که منابع مالی آن‌ها تأمین شده است در پروژه‌هایی قرار گیرند که پیشرفت فیزیکی بیشتری دارند که پروژه مشمول تورم و گرانی نشود.

ریاحی ادامه داد: مردم باید منابع مالی خود را به موقع تأمین کنند تا پیمانکار نیز به موقع عملیات ساخت و ساز را انجام دهد و بتوانیم واحدهای مسکونی را در موعد مقرر به مردم تحویل دهیم.

واکاوی طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد/ تحویل از خرداد آغاز می‌شود

واگذاری واحد مسکونی به متقاضیان از خردادماه آغاز می‌شود

استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص اظهار کرد: ۷۰ درصد زمین مورد نیاز برای طرح نهضت ملی مسکن در این استان تأمین شده است.

غلامعلی حیدری افزود: سهم استان چهارمحال و بختیاری از نهضت ملی مسکن ۴۰ هزار مسکن شهری و ۱۴ هزار مسکن روستایی است.

وی ادامه داد: ساخت مسکن روستایی پیشرفت خوبی داشته است، نهضت ملی مسکن در شهرهای این استان نیز با موانع و مشکلاتی مواجه بود.

حیدری عنوان کرد: واگذاری واحدهای مسکونی هم در روستاها و هم در شهرهای چهارمحال و بختیاری از خردادماه آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با سرعتی که ساخت و ساز مسکن دارد امسال شاهد تحول بسیار خوبی در نهضت ملی مسکن در چهارمحال و بختیاری خواهیم بود.

استاندار چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: متقاضیانی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند و وضعیت آنان مشخص شده است در اجرای طرح مشارکت داشته باشند.

واکاوی طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد/ تحویل از خرداد آغاز می‌شود

عملیات اجرایی واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در شهرکرد در حال انجام است

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تا امروز عملیات اجرایی حدود یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در منظریه شهرکرد در حال انجام است.

حسینعلی مقصودی افزود: همچنین عملیات اجرایی یک هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی نیز در محله ۳۴ شهرکرد توسط اداره‌کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری انجام می‌شود.

تا امروز عملیات اجرایی حدود یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در منظریه شهرکرد در حال انجام است

وی ادامه داد: ۱۵۰و احد مسکونی در محله ۳۹ توسط ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) در حال ساخت است، همچنین در محله ۴۰ پیمانکار برای ساخت حدود ۳ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی انتخاب شده و عملیات در حال اجرا است.

مقصودی عنوان کرد: اخیراً در محلات ۳۳، ۴۱ و ۴۲ نیز موضوعاتی چون تغییر کاربری آن رفع شده است و به زودی انتخاب مجری و پیمانکار انجام می‌شود، شروع عملیات در این محل فصل بهار خواهد بود.

مشکلات کمبود زمین در شهرستان رفع می‌شود

وی خاطرنشان کرد: در مابقی شهرستان‌ها عملیات ساخت مسکن در حال اجرا است، در چند شهر در تأمین زمین مشکلاتی وجود داشت که مقرر شد با پیگیری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و راه و شهرسازی بتوانیم مشکلات را رفع و پروژه‌ها سرعت بیشتری پیدا کند.

خانه‌های متقاضیانی که در طرح نهضت ملی مسکن در چهارمحال و بختیاری ثبت نام کرده‌اند، ابتدا قرار بود در اسفندماه ۱۴۰۱ تحویل داده شود، تاریخ بعدی تحویل اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ و مجدداً قرار شده است خردادماه اولین واحدها تحویل متقاضیان شود.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار