روغن در رتبه دوم افزایش تولید

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در ۹ ماهه امسال از ۲۵ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۸ کالا بین ۱.۴ تا ۷۵.۳ درصد افزایش یافته، اما بین آمار تولید روغن با اخبار کاهش تولید و مشکلات تولیدکنندگان در تامین روغن تناقض وجود دارد.

بر اساس این آمار در ۹ ماهه امسال تولید کامیون، کامیونت و کشنده بیشترین افزایش را داشته و با بیش از ۷۵ درصد افزایش به ۷۶۱۲ دستگاه رسیده است. همچنین در این مدت تولید چهار کالا بیش از ۲۰ (تا ۵۰ درصد)، چهار کالا ۱۰ تا ۲۰ درصد و ۹ کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید هفت کالا نیز کاهش یافته است.

در این میان دو کالای دیگری که بیشترین افزایش تولید را داشتند شامل روغن ساخته شده نباتی با ۳۸.۷ و چرم با ۳۳.۳ درصد افزایش هستند.

تناقض آمار تولید روغن با اظهارات تولیدکنندگان

تولید روغن نباتی در در ۹ ماهه امسال به بیش از یک میلیون و ۵۲۲ هزار تن رسیده است. تولید روغن در بیشتر ماه‌های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت. بر اساس نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانه های تولیدی در سال جاری باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام کنند.

این آمار در شرایطی منتشر شده که در هفته‌های اخیر اظهارات مدیران برخی صنایع از جمله کنشرو و شیرینی و شکلات حاکی از کمبود روغن منتشر شده که بر اساس آمارها، تولید و واردات این محصول در سال جاری افزایش یافته و فعالان صنعتی نیز اخبار مربوط به حذف ارز ترجیحی را علت این وضعیت می‌دانند.

وضعیت تولید لوازم خانگی

همچنین از بین انواع لوازم خانگی تولید ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر با ۲۶.۱ و ۱۰.۳ درصد افزایش به ترتیب به بیش از یک میلیون و ۵۶ هزار و یک میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه رسیده است. تولید کولر آبی هم در این مدت ۳.۲ درصد افزایش یافته و به حدود ۸۵۰ هزار دستگاه رسیده است. در میان آمار تولید تلویزیون که در ماه‌های اخیرا عموما با کاهش مواجه بوده در آمار ۹ ماهه ذکر نشده است.  

اما با وجود افزایش تولید لوازم خانگی در سال جاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم و حتی  حدود دو هفته پیش قیمت برخی از انواع لوازم خانگی ۸ تا ۱۲ درصد افزایش یافت. اخیرا سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلایل افزایش قیمت‌ عنوان کرد.

گفتنی است که سال گذشته سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه را تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان کرد، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.

از جمله مهم‌ترین کالاهای دیگری که تولید آن‌ها افزایش داشته نیز می‌توان به اتوبوس و مینی بوس و ون، کمباین، تراکتور، انواع سواری، پتروشیمی،  روغن موتور و انواع کفش به ترتیب با ۲۱.۷، ۱۶.۴، ۵.۶، ۲.۱، ۲.۳، ۵.۷ و ۱.۴ درصد افزایش اشاره کرد.

تولید ۷ کالا کاهش یافت

از بین ۲۵ کالای منتخب صنعتی تولید ۷ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش مربوط به الیاف اکریلیک با ۶۹.۳ درصد، الکتروموتور با ۱۶.۶ و نخ سیستم پنبه‌ای با ۱۵.۸ درصد کاهش بوده است.

کمترین کاهش تولید نیز مربوط به لاستیک خودرو است که تولید آن با ۳.۷ درصد کاهش به ۱۹۴ هزار و ۴۰۰ تن در ۹ ماهه امسال رسیده است.

وانت، پودر شوینده، فیبر و  نیز دیگر کالاهایی است که تولیدشان در این مدت کاهش یافته است.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار