در دیدار فرمانده سپاه کردستا با بازاریان سنندجی چه گذشت؟

فرمانده سپاه کردستان با تاکید بر حمایت از بازاریان استان، گفت: بازاریان در خط مقدم جنگ اقتصادی با دشمن بوده و ما هم با تمام توان از این قشر حمایت می‌کنیم.
- اخبار استانها -

به گزارش ایران اکونا به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، سردار امان‌الله گشتاسبی سه‌شنبه شب در دیدار با اصناف و بازاریان که در سالن اجتماعات سپاه بیت‌المقدس کردستان برگزار شد، مشکلات بازاریان را بررسی و با سعه صدر پاسخ‌گوی دغدغه‌های آنان شد.

وی بر ضرورت برگزاری جلسات با تمام اصناف به صورت جداگانه تاکید کرد و افزود: باید به مشکلات هر یک از اصناف به صورت خاص رسیدگی شود.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان با اشاره به مباحث مطرح‌شده در جلسه گفت: برخی موضوعات و مشکلات بازاریان در سطح استان قابل بررسی و حل‌وفصل بوده که باید جلساتی با استاندار برگزار و این دغدغه‌ها برطرف شود و بخشی دیگر را نیز به مرکز کشور انتقال داده و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مسائل استان کردستان در حوزه بازار و تجارت باید با جدیت مورد بررسی قرار گیرند، تصریح کرد: کردستانی‌ها، مردمانی نجیب، انقلابی، فهیم و همراه با نظام هستند که برای این انقلاب و اسلام جان خود را فدا کرده‌اند، لذا شایسته والاترین خدمات هستند.

وی خاطر نشان کرد: کردستان در حوزه‌های مختلف رشد قابل توجهی داشته و دارای زیرساخت‌های خیلی خوبی بوده و واحدهای صنعتی مناسبی در استان وجود دارد که می‌تواند بسیار در بخش اقتصادی تاثیرگذار باشد

گشتاسبی بر ضرورت هوشیاری در مقابل توطئه‌های دشمنان تاکید کرد و یادآور شد: دشمن امروزه دنبال از بین بردن وحدت انسجام کنونی ماست، برای آنان قومیت، مذهب و زبان تفاوتی ندارد چرا که تنها هدف بدخواهان از بین بردن ایران اسلامی است که معادلات جهان را تغییر داده است.

وی با تاکید بر اینکه ما باید در برابر توطئه‌های دشمن هوشیار باشیم، اظهار کرد: امروز شما بازاریان در خط مقدم جنگ اقتصادی با دشمن هستید و ما هم با تمام توان از شما حمایت می‌کنیم.

فرمانده سپاه استان کردستان عنوان کرد: ایران ما یک ایران با اقتدار، دارای یک ملت زنده و یک رهبر فرزانه بسیار هوشیار است و جای‌جای ایران ما در اوج اقتدار و سربلندی است که دشمن این را نمی‌خواهد.

گشتاسبی با بیان اینکه دشمن همیشه به دنبال به چالش کشیدن انقلاب اسلامی است، ابراز داشت: ایران اسلامی و انقلاب اسلامی همواره ماندگار و مقتدر و دشمنان زبون و نابودشدنی هستندو توطئه‌های آنان راه به جایی نخواهد برد.

فعالیت 12 هزار واحد صنفی بدون مجوز در کردستان!

بختیار خلیقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز در این نشست به ارائه گزارشی از وضعیت کاری خود پرداخت و با اشاره به اینکه 30 درصد از تولید ناخالص استان مربوط به این مجموعه است، اظهار کرد: 37 درصد اشتغال کردستان مربوط به حوزه صمت است.

وی با بیان اینکه امسال اولویت برنامه‌ها حرکت در راستای تحقق شعار سال بود، گفت: بررسی و احصا مسائل و مشکلات و تلاش در جهت حل آنها همواره سرلوحه کارهایمان است.

رئیس سازمان صمت استان کردستان خاطر نشان کرد: در حال حاضر 1027 واحد تولیدی و صنعتی در استان کردستان داریم که از این تعداد 65 درصد فعال، 25 درصد نیمه فعال و 15 درصد که شامل 131 واحد می‌شود، غیرفعال هستند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 6 واحد راکد راه‌اندازی کردیم، افزود: امسال نیز یک واحد پس از 9 سال تعطیلی با اشتغال‌زایی 300 نفر احیا خواهد شد.

خلیقی با بیان اینکه کردستان، پنجمین استان معدنی کشور محسوب می‌شود، از تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران این حوزه و سرمایه‌گذاری در استان خبر داد و بیان کرد: در مجموعه معادن 18 گونه ماده معدنی در استان وجود دارد, در تولید طلا در سطح کشور رتبه اول و در زمینه سنگ‌آهن نیز پنجمین استان برتر کشور هستیم.

وی یکی از برنامه‌های دولت را جلوگیری از خام فروشی و فرآوری محصول در همان منقطه فعالیت ذکر کرد.

رئیس سازمان صمت استان کردستان به حوزه تجارت اشاره کرد و افزود: تجارت و بازرگانی ما با توجه به مرزی بودن استان و اینکه دروازه غرب کشور، کریدور شرق به غرب را متصل خواهد کرد به عنوان دروازه تجاری بسوی مدیترانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی تجارت خارجی در گمرک مرزی باشماق را دارای جایگاه ویژه‌ای برشمرد و گفت: در باشماق با رتبه دومین گمرک کشوری، بیش از 6 میلیارد دلار حجم کالا به ثبت رسیده است.

به گفته خلیقی؛ صدور 385 کارت بازرگانی فعال در استان و استفاده از ظرفیت مرزنشینان که در شعاع 30 کیلومتری بیش از 196 هزار نفر و 20 کیلومتری هم 87 هزار نفر حضور دارند، می‌تواند در کنار سه بازارچه مرزی تعریف شده که بصورت غیر رسمی ثبت شده، رشد اقتصادی را در منطقه افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه 85 هزار واحد صنفی کردستان، حدود یک دوازدهم جمعیت استان را شامل می‌شود، تصریح کرد: 120 اتحادیه صنفی در 10 اتاق اصناف ساماندهی شده‌اند که 85 هزار واحد صنفی دارای پروانه و 12 هزار نیز بدون پروانه در حال فعالیت هستند!

رئیس سازمان صمت استان کردستان درباره این وضعست اذعان داشت: عمده مشکل ما در انتخابات اتحادیه‌ها است چرا که هیئت مدیریه‌های اتحادیه‌ها هم محدودیت‌هایی دارد که مشکلات جدی برای اتحادیه‌ها ایجاد کرده است.

وی گفت: دریافت تسهیلات مورد نیاز متقاضیان جدید صنفی هم مراحل سختی دارد و سرمایه در گردش یکی از مهترین مرحله آغاز یک فعالیت صنفی، تولیدی و یا صنعتی است.

خلیقی ساماندهی دستفروشان را ضروری دانست و اضافه کرد: این قشر فعالیت صنفی دارند اما هیچ نوع عوارضی به دولت پرداخت نمی‌کنند.

وی درباره وضعیت صنوف آلاینده‌ها توضیح داد: نخستین شهرک صنفی در سقز به بهره‌برداری رسیده و امیدواریم که اولین قدم برای تجمیع صنوف آلاینده در شهرستان‌ها در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان صمت استان کردستان ادامه داد: در بخش بهداشت و درمان هم خواهان اجرا و رعایت دستور عمل‌ها هستیم. هم‌اکنون برای صدور پروانه کسب و کار، بیش از 2 تا 5 میلیون تومان باید به شبکه بهداشت و درمان توسط متقاضی پرداخت شود که نیاز به بررسی مجدد دارد.

خلیقی با یادآوری اینکه 22 واحد تولیدی بزرگ در استان وجود دارد, مدعی شد: یکی دیگر از مشکلات استان که موجب بروز تورم نقطه به نقطه در استان نیز می‌شود در هزینه حمل و نقل است که بسیاری ازبازاریان از آنجایی که اجناس خود را از دیگر استان‌ها وارد می‌کنند باید هزینه حمل و نقل را نیز بر اجناس خود محاسبه کنند که باعث گران‌تر شدن کالا نسبت به دیگر استان‌ها می‌شود

مشکلات بازاریان

در ادامه این نشست روسای اتاق اصناف و اتحادیه پوشاک  شهرستان‌های سنندج و سقز و معدن‌داران استان به بیان مشکلات خود پرداختند.

وجود اقتصاد سکولار، عدم توجه برخی مسئولان به اقتصاد مقاومتی، پرداخت مالیات‌هایی سنگین و همسان با استان‌های صنعتی و نوسانات بازار ارز و عدم حذف دلار از مبادلات تجاری، عمده مشکلاتی بود که بازاریان مطرح کردند.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار