خسارت 128 میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات و مزارع استان اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه میزان سرمازدگی باغات و مزارع استان در 6 ماهه نخست سال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، گفت: ارزش ریالی خسارات‌ ناشی از سرمازدگی باغات و مزارع استان حدود 128 میلیارد تومان برآورد شده است.
- اخبار استانها -

به گزارش ایران اکونا به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، منصور شیشه‌فروش درخصوص خسارت سرمازدگی به باغات و مزارع استان، اظهار داشت: سال گذشته در مجموع حدود 26 هزار هکتار از مزارع و باغات استان اصفهان به دلیل سرمازدگی دچار خسارت شدند و امسال در شش ماه نخست سال این میزان به 10 هزار هکتار کاهش یافته است.

وی افزود: باغات و مزارع مناطق سمیرم، فریدون‌شهر و مناطق غرب استان اصفهان بیشترین میزان آسیب‌دیدگی ناشی از سرمازدگی را داشتند و بیش از 10 هزار هکتار از مزارع و باغات این نواحی تحت تاثیر سرمازدگی قرار گرفت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه ارزش ریالی خسارت‌ ناشی از سرمازدگی به باغات و مزارع استان 128 میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: سال گذشته 100 میلیارد تومان غرامت بیمه در بخش‌های مختلف زراعی، باغی، دام و طیور توسط صندوق بیمه به خسارت‌دیدگان پرداخت شد و امسال نیز بانک کشاورزی از مزارع بازدید به عمل آورده و بخشی از خسارات توسط بیمه جبران خواهد شد.

سرمازدگی ‌درختان گردوی استان همدان را نابود کردسرمازدگی به 50 درصد گلستان‌های گل محمدی در کاشان خسارت وارد کرد

وی اضافه کرد: ما در فصل پاییز و زمستان مجددا با مشکلات ناشی سرمازدگی روبه‌رو خواهیم شد بنابراین از همین امروز باید برای آموزش کشاورزان برنامه‌ریزی شود و همچنین پیش از توسعه باغات، باید بدانند که کدام مناطق تحت تاثیر سرما قرار دارد و آن نواحی را توسعه ندهند.

شیشه‌فروش با تاکید به لزوم جانمایی در پیشگیری از سرمازدگی مزارع و باغات گفت: باید در مناطقی که تحت تاثیر سرما قرار دارند، محصولاتی به عمل آید که نسبت به سرما مقاوم باشند و در همین راستا قرار شد که جهاد کشاورزی این مسائل را به کشاورزان و باغداران آموزش دهد.

انتهای پیم/170/.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار