تولید بنزین از متانول در دستور کار ایران

وزیر نفت گفت: باید از این واحدهای پتروشیمی حمایت کرد تا رفته رفته به جای صادرات متانول، مجتمع‌های پتروشیمی به سمت راه‌اندازی واحدهای ام‌تی‌جی بروند؛ وزارت نفت در این زمینه آماده حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران است.
- اخبار اقتصادی -

به گزارش ایران اکونا به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست در جمع فعالان صنعت بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی گفت: وزارت نفت همواره تلاش کرده گاز مورد نیاز واحدهای پتروشیمی کشور را به‌موقع تأمین کند، در همین زمینه امسال با عباس علی‌آبادی، وزیر صمت برای تأمین سوخت و خوراک واحدهای صنعتی و پتروشیمی توافق‌های خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: بر این اساس هر صنعتی که زیرساخت‌های لازم برای ذخیره‌سازی گاز به‌صورت سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی را در مجاورت خود ایجاد کند، وزارت نفت متعهد به تأمین گاز این صنایع خواهد بود. با ادامه جمع‌آوری گازهای همراه نفت در منطقه شرق کارون و فرآورش آن در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، مشکلات خوراک آن دست از پتروشیمی‌هایی که کمبود اتان و پروپان دارند حل خواهد شد.

وزیر نفت در بازدید از غرفه شرکت هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه این مجموعه تا امروز نسبت به پارسال یک میلیون تن محصول بیشتر تولید کرده است، افزود: بیانات مقام معظم رهبری در مورد رشد تولید به‌خوبی در هلدینگ خلیج فارس محقق شده است.

اوجی با بیان اینکه امسال 6 طرح پایین‌دستی در زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس افتتاح می‌شود، تأکید کرد: هر چقدر بتوانیم در زمینه توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی کار کنیم چند برابر آن در زمینه ارزآوری، اشتغال و ارزش افزوده به دستاوردهای بزرگی دست می‌یابیم.

وی در بازدید از غرفه پتروشیمی مسجدسلیمان نیز در جریان تولید محصول جدید این پتروشیمی (سولفات آمونیوم) قرار گرفت و گفت: با توجه به قرارگیری پتروشیمی مسجدسلیمان در منطقه کمتر برخوردار، یکی از پتروشیمی‌های تأثیرگذار از لحاظ اشتغال و ارزآوری در  کشور است. وزارت نفت در زمینه تأمین زیر ساخت توسعه و خوراک از این مجموعه حمایت خواهد کرد.

وزیر نفت به بحث ناترازی گاز در فصل سرد سال اشاره و تصریح کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه باید یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کردیم، این در حالی است که به علت سرمایه‌گذاری نکردن دولت قبل این اتفاق رخ نداد.

اوجی با یادآوری اینکه برخی واحدهای تولیدکننده متانول کشور مدعی متضرر شدن هستند، ادامه داد: امروزه این واحدهای تولیدی در دنیا به سمت تولید ام‌تی‌جی MTG (متانول به بنزین) روی آورده‌اند، از این رو واحدهای متانولی نیز خواستار سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند، از این رو شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با وجود آنکه بار مسئولیتش بیشتر می‌شود، اما باید از این واحدهای پتروشیمی حمایت کند تا رفته رفته به جای صادرات متانول، مجتمع‌های پتروشیمی به سمت راه‌اندازی واحدهای ام‌تی‌جی بروند؛ وزارت نفت در این زمینه آماده حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران است.

وزیر نفت تأکید کرد: حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تولید فرآورده‌های نفتی از متانول باید در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار گیرد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار