تولید افزون بر ۹۹ هزار مترمربع فرش دستباف در استان اردبیل

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از تولید افزون بر ۹۹ هزار مترمربع فرش دستباف از سوی بافندگان و کارگاه‌های بافندگی فعال این استان در یک سال گذشته خبر داد.

مسعود ایرانی بیان کرد: وضعیت خوبی را در مجموع در بخش فرش دستباف استان اردبیل در دولت سیزدهم شاهد هستیم، به طوری که در یک سال گذشته حدود ۴۴ هزار بافنده فعال استان هر ماه میانگین ۹ هزار مترمربع تولید فرش داشتند.

او با اشاره به حمایت‌های دولت سیزدهم از تولیدات داخلی افزود: در همین راستا از بین افراد واجد شرایطی که برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده بودند، در سال گذشته حدود ۵۱۱ میلیارد و ۹۹ میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی به بافندگان متقاضی در استان اردبیل پرداخت شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل اظهار کرد: سال گذشته همچنین ۲۹۴ نفر از بافندگان فرش استان برای دریافت تسهیلات تبصره ۱۶ به بانک‌های عامل معرفی شدند که در مجموع ۲۱۳ میلیارد ریال از این محل جذب شد.

ایرانی با اشاره به صدور بیش از هفت هزار و ۸۰۰ فقره کارت قالی بافی از سوی اتحادیه‌های صنفی و روستایی استان اردبیل اضافه کرد: با توجه به تسهیل شرایط و حمایت‌های دولت سیزدهم در راستای رونق تولید داخلی، ۳۸ فقره پروانه تولید، پروانه بهره‌برداری و جواز تاسیس نیز در سال گذشته برای متقاضیان واجد شرایط صادر شد.

او همچنین از صدور ۲ هزار و ۱۰۰ فقره مجوز مشاغل خانگی در حوزه فرش در سال گذشته خبر داد و گفت: حدود سه هزار و ۷۵ مورد بازدید سه جانبه از کارگاه‌های بیمه شده انجام گرفت و ۸۰ نفر نیز برای برقراری دوباره بیمه به سازمان تامین اجتماعی معرفی شدند.

نزدیک به ۵۰ هزار بافنده و ۱۷۵ کارگاه در زمینه تولید فرش دستباف در نقاط مختلف استان اردبیل فعالیت می‌کنند که بیشتر تولید‌های آنها شامل نقشه‌های بیجاری، ریزه ماهی و مسند است.

استان اردبیل با جمعیت افزون بر یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر در شمال‌غربی ایران و همجوار با استان‌های آذربایجان‌شرقی، زنجان و کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان اردبیل اردبیل
اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار