تحولات اوکراین| نخستین سفر پوتین به منطقه دونباس/ عدم علاقه آمریکا به حفظ حاکمیت اوکراین

بی تفاوتی واشنگتن به سرنوشت اوکراینی‌ها و روس‌ها، امیدواری زلنسکی برای دریافت محموله‌های جدید کمک‌ نظامی غرب، تمدید توافقنامه صادرات غلات برای 60 روز دیگر و خطر ایجاد شکاف در ناتو بر سر تامین تسلیحاتی کی‌یف، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش ایران اکونا به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  مجله "نیوزویک" در مقاله‌ای به این نکته اشاره کرد که اگر سیاستمدارانی مخالف حمایت نظامی از کی‌یف در ایالات متحده به قدرت برسند، اوکراین باید به طور مستقل مسائل ارضی خود با روسیه را حل و فصل کند. 

در این تحلیل بعنوان مثال از ران دیسانتیس، فرماندار ایالت فلوریدا نام برده شده که به عنوان نامزد احتمالی پست ریاست جمهوری آمریکا در سال 2024 نام برده می شود. به عقیده این سیاستمدار، ادامه درگیری نظامی در اوکراین منافع ملی آمریکا را تامین نمی کند و واشنگتن باید، برخلاف خط مشی کنونی کاخ سفید، به دنبال برقراری صلح بین کی‌یف و مسکو باشد.

این مقاله همچنین به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا اشاره کرده که وعده داده است، در صورت انتخاب مجدد به این سمت، ظرف 24 ساعت بحران اوکراین را حل خواهد کرد که مسلماً این کار را از طریق پمپاژ تسلیحات نظامی انجام نخواهد داد.

روزنامه "گاردین" نیز در تحلیلی نوشته که ایالات متحده ممکن است با تغییر خط مشی سیاسی، دست از حمایت از اوکراین بردارد. به عقیده مفسر این نشریه، واشنگتن پیش از این نیز در  طول تاریخ بدون توجه به منافع متحدانش، جهت گیری سیاسی خود را تغییر داده و بر اساس فرمول «یا با ما یا علیه ما» عمل کرده است که نمونه بارز این سیاست در رابطه با عراق اتفاق افتاد.

در این مقاله  پیش بینی شده که جو بایدن ممکن است به نظر نامزدهای جمهوری خواه  پست ریاست جمهوری که دفاع از اوکراین را تامین کننده منافع حیاتی ایالات متحده نمی دانند، تکیه کند.

در همین رابطه،ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز  شب گذشته این واقعیت را مورد توجه قرار داد که مقامات واشنگتن مدتهاست که علاقه ای به سرنوشت اوکراینی‌ها، روس‌ها و حتی مردم آمریکا ندارد و به همین دلیل به ارسال تسلیحات نظامی به کی‌یف ادامه می‌دهند تا به هدف خود، یعنی تضعیف روسیه دست یابند. 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز روز گذشته  یادآور شد که جو بایدن نمی‌خواهد مناقشه اوکراین را حل و فصل کند، بلکه برعکس، مسیر پمپاژ بیشتر تسلیحات به اوکراین را انتخاب کرده تا جنگ تا جای ممکن ادامه پیدا کند. 

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سی صد و هشتاد و نهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

پوتین برای نخستین بار از ماریوپل بازدید کرد و با ساکنان محلی گفتگو کرد

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین صبح امروز، یکشنبه، اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سفری کاری به شهر ماریوپل داشت.  رهبر روسیه با یک بالگرد به ماریوپل پرواز کرد و سپس با یک خودروی معمولی که خود رانندگی می کرد، به چندین منطقه از شهر سر زده و در مسیر چند توقف داشت.

طبق این اطلاعات، در این سفر مارات خوسنولین، معاون نخست وزیر روسیه پوتین را همراهی می کرد. وی از پیشرفت کار ساخت و ساز و بازسازی شهر و حومه آن به رئیس جمهور گزارش داد.

پوتین در منطقه کوچک نوفسکی ماریوپل با ساکنان شهر صحبت کرد. به دعوت یکی از خانواده ها به خانه آنها رفت. رئیس جمهور همچنین از خط ساحلی ماریوپل در محوطه باشگاه قایق‌رانی، ساختمان تئاتر شهر و  برخی مکان‌های تاریخی بازدید کرد.

این نخستین سفر ولادیمیر پوتین به منطقه دونباس است.

حضور پوتین در مقر  فرماندهی منطقه عملیات نظامی در روستوف-آن-دون 

دفتر مطبوعاتی کرملین  صبح امروز، یکشنبه همچنین گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مقر فرماندهی عملیات ویژه نظامی در روستوف-آن-دون حضور یافته و با مقامات نظامی نشستی برگزار کرد. 

در بیانیه کرملین آمده است: "رئیس جمهور  به گزارش ایران اکونا به نقل از اتی از سوی والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه و تعدادی دیگر از مقامات نظامی گوش داد".

زلنسکی از محموله‌های جدید کمک‌های نظامی غرب خبر داد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شب گذشته، شنبه اعلام کرد که چندین کشور غربی بسته های جدید کمک نظامی برای کی‌یف خواهند فرستاد. 

زلنسکی در پیامی تصویری که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، گفت: «نشست منظم رامشتاین (گروه تماس در مورد اوکراین) بار دیگر برگزار شد. از جمله نتایج این نشست آن است که بسته های کمک دفاعی جدیدی از طرف دوستان ما در راه است: از  سوی کانادا، آلمان، فرانسه، دانمارک، استونی. این کمکها مربوط به تامین مهمات و مهمات، تانک و توپخانه می شود.» 

این هفته چندین کشور غربی از ارسال کمک نظامی جدید به اوکراین خبر دادند. بدین ترتیب کانادا تانک و موشک های مورد نیاز سیستم دفاع ضد هوایی را به کی‌یف منتقل می کند. اتاوا همچنین ارسال بسته دوم تانک های لئوپارد 2 که قبلا به کی‌یف وعده داده شده بود، را آغاز کرده است.

دولت سوئد نیز تصمیم گرفته تا هشت دستگاه توپخانه خودکششی آرچر (Archer) را به اوکراین ارسال کند. جمهوری استونی نیز به نوبه خود مجموعه ای از سلاح ها و تجهیزات تک تیراندازی را به ارتش اوکراین اهدا خواهد کرد. دانمارک بسته جدید کمک نظامی به ارزش یک میلیارد کرون (150 میلیون دلار) به اوکراین ارائه خواهد کرد.

وزارت دفاع اوکراین تدارکات دفاعی را بر اساس استانداردهای ناتو انجام خواهد داد

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که این وزارتخانه با یک شرکت نروژی در زمینه تدارکات دفاعی بر اساس استانداردهای ناتو ، توافقنامه همکاری امضا کرده است. 

در بیانیه منتشره در این باره آمده است: «آژانس تدارکات دفاعی وزارت دفاع اوکراین و آژانس تامین لجستیکی نروژ (NDMA) توافقنامه‌ای امضا کردند که بر اساس آن طرف اوکراینی کمک روش‌ شناختی در سازمان‌دهی خریدهای لجستیکی برای توسعه قابلیت‌های دفاع ترکیبی نیروهای مسلح اوکراین را دریافت خواهد کرد.» 

طبق اطلاعات وزارت دفاع اوکراین، این توافقنامه به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت و این فرصت را به متخصصان اوکراینی می دهد تا استانداردها و پروتکل های کشورهای عضو ناتو در زمینه تدارکات دفاعی را مطالعه و سپس اجرا کنند.ر تامین مالی این قرارداد، توسط طرف نروژی انجام خواهد شد.

پیش از این، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفته بود که کی‌یف مذاکراتی را با اسلو در مورد مأموریت های آموزشی برای خلبانان نیروهای مسلح اوکراین آغاز کرده است. به گفته وی، در دیدار با بیورن آریلد گرام، وزیر دفاع نروژ، طرفین در مورد اقدامات تکمیلی به منظور ارائه کمک های نظامی لازم به ارتش اوکراین گفتگو کردند.

تجمع مخالفان ارسال سلاح به اوکراین و خروج از ناتو در پاریس

شب گذشته، شنبه، تجمعی در مرکز شهر پاریس علیه ارسال سلاح به اوکراین و همچنین برای خروج فرانسه از ناتو و اتحادیه اروپا برگزار شد. سازمان دهنده این اقدام، تحت عنوان  "راهپیمایی صلح" از سوی حزب راستگرای میهن پرستان فرانسه بود.

بر اساس اطلاعات اولیه، برای شرکت در این تجمع چندین هزار نفر به خیابان های شهر پاریس ریختند. شرکت کنندگان در این تظاهرات از سیاست امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری  فعلی جمهوری ابراز نارضایتی کرده و از مقامات خواستند از تمایلات نظامی گری کشورهای غربی، به خصوص ایالات متحده، حمایت نکنند. مردم شرکت کننده همچنین اعلام کردند که فرانسه نباید به اوکراین سلاح بدهد تا به این درگیری دامن زده شود، در حالی که پاریس می تواند مذاکرات  صلح را سازماندهی کند.

روز گذشته، شنبه، فلوریان فیلیپو، رهبر حزب "میهن پرستان" و نماینده سابق پارلمان فرانسه تاکید کرد که این کشور باید از اتحاد آتلانتیک شمالی خارج شود، زیرا این سازمان اروپا را به سمت یک جنگ جهانی سوق می دهد و فرانسه نباید خود را درگیر جنگ با روسیه کند.

سازمان ملل تمدید توافقنامه غلات را تایید کرد

سازمان ملل تمدید توافقنامه صادرات غلات را تایید کرد. این مسئله در بیانیه‌ای از سوی استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل این سازمان جهانی مشخص شد. با این حال وی به مدت زمان تمدید این توافقنامه اشاره نکرد.

در بیانیه وی که در سایت رسمی سازمان ملل منتشر شده، آمده است: «ابتکارعمل صادرات غلات از طریق دریای سیاه که در تاریخ 22 ماه جولای 2022 در استانبول امضا شد، بار دیگر تمدید شده است. این ابتکار امکان گسترش حمل و نقل ایمن برای صادرات غلات، محصولات غذایی و کودهای شیمیایی مرتبط، از جمله آمونیاک، از بنادر دریایی مشخصی در اوکراین را فراهم خواهد کرد.»

دوجاریک تاکید کرد که سازمان ملل متحد به هر دو بخش توافقنامه متعهد است و از همه طرف‌ها می خواهد تا برای اجرای کامل آنها تلاش مضاعف کنند.

روز شنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز به نوبه خود از تمدید توافقنامه صادرات غلات خبر داد. رهبر ترکیه در بخشی از سخنرانی خود از تلاش های سازمان ملل برای تمدید توافق غلات قدردانی کرد.

نبنزیا شروط ادامه تمدید توافقنامه غلات را برای سازمان ملل روشن کرد

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نامه ای خطاب به معاون دبیرکل سازمان - مارتین گریفیتس و دبیر کل کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD) -ربکا گرینسپن یادآور شد که ادامه تمدید توافقنامه صادرات غلات به پیشرفت در رفع موانع برای صادرات مواد غذایی و کود روسیه به بازارهای جهانی بستگی خواهد داشت. 

به گفته نبنزیا، طرف روسی با تمدید ابتکار عمل غلات تا تاریخ 18 ماه مه سال 2023 مخالفتی ندارد. در عین حال، تمدید بیشتر این توافقنامه به پیشرفت در اجرای بخشی از معامله که به صادرات محصولات کشاورزی روسیه مربوط است، بستگی دارد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل همچنین برخی مشکلاتی که باید برای تمدید توافقنامه غلات مورد توجه قرار گیرد، را فهرست کرد: از جمله از سرگیری تحویل ماشین‌آلات کشاورزی به روسیه، رفع محدودیت‌های بیمه و دسترسی به بنادر خارجی کشتی‌های باری روسی، و همچنین از سرگیری عملیات خط لوله انتقال آمونیاک «تولیاتی- اودسا».

نبنزیا همچنین نیاز به رفع مسدودیت دارایی ها و فعالیت های مالی شرکت های کود شیمیایی روسیه را مورد توجه قرار داد.

 روسیه تمدید توافقنامه غلات برای بیش از 60 روز را تکذیب کرد

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، روز شنبه اعلام کرد که برخی ادعاها مبنی بر اینکه توافقنامه غلات بیش از 60 روز تمدید می شود، دستکاری عمدی اطلاعاتی در این رابطه است. 

وی به نامه واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه به مقامات سازمان ملل اشاره کرد که در آن تمدید توافقنامه فقط برای مدت 60 روز مورد تاکید قرار گرفته است. پولیانسکی گفت: «هر ادعایی مبنی بر اینکه این مدت بیش از 60 روز تمدید شده است، نوعی توهم یا دستکاری عمدی اطلاعاتی است.»

وزارت خارجه روسیه: همه طرف‌ها از تمدید توافقنامه غلات به مدت 60 روز مطلع شده‌اند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه به خبرنگاران اعلام کرد که طرف روسی نه تنها به صورت شفاهی، بلکه با ارسال یادداشت های ویژه، به همه طرف‌ها از تمدید توافقنامه غلات برای مدت 60 روز اطلاع داده است. وی گفت: «ما بارها، هم از طریق وزارت امور خارجه و هم از سوی نمایندگی دائمی روسیه در سازمان ملل، اعلام کرده‌ایم که طرف روسی به همه طرف‌های توافق اطلاع داده که توافقنامه صادرات غلات را تنها برای مدت 60 روز تمدید می‌کند».

به گفته این دیپلمات، برخی رسانه ها گزارش‌هایی در مورد تمدید ابتکارعمل دریای سیاه به مدت 120 روز منتشر کرده اند که این مسئله صحت ندارد.

پولیتیکو: کمبود مهمات برای اوکراین مکن است منجر به ایجاد شکاف در ناتو شود

روزنامه "پولیتیکو" در تحلیلی که  روز شنبه منتشر شد، نوشت که کمبود مهمات ذخیره شده کشورهای عضو ناتو و همچنین مشکلات در روند تولید تسلیحات برای اوکراین می تواند منجر به ایجاد شکاف در ائتلاف آتلانتیک شمالی شود. 

به نوشته این نشریه، کشورهای عضو ائتلاف نگران ذخایر مهمات تسلیحاتی خود هستند، در حالی که مقامات کی‌یف دائماً به  لزوم دریافت تسلیحات مضاعف از سوی متحدان غربی خود اصرار دارند. در این تحلیل آمده است: «بدین ترتیب، این خطر وجود دارد که همه متحدان ناتو نتوانند به وعده های خود برای مشارکت در طرح های جدید تامین تسلیحاتی کی‌یف عمل نکنند.»

به نوشته پولیتیکو، برای حل این مشکل، بلوک نظامی ناتو باید تک تک اعضای خود را متقاعد کند که هزینه های دفاعی را افزایش داده و منابع لازم را تامین کنند. این در حالی است که تکمیل ذخایر زمان زیادی می برد و اصولاً به شرطی امکان پذیر خواهد بود که کشورها شرکت هایی را پیدا کنند که قادر به تولید سریع مهمات نظامی با کیفیت بالا هستند. این روند بسیار دشوار است و  بدیهی است که به زمان و همچنین به سرمایه گذاری مالی نیاز دارد.

چند روز قبل نیز روزنامه پولیتیکو نوشت که ایالات متحده اصرار دارد که نیروهای مسلح اوکراین در مصرف گلوله های توپخانه صرفه جویی کرده و به سمت آتش هدفمند روی آورند.  بن هاجز، فرمانده سابق نیروهای ناتو در اروپا اعتراف کرد که مصرف گلوله‌های توپخانه بسیار سریع است. با این حال، وی تاکید کرد که توپخانه روسیه از لحاظ قدرت آتش مزیت دارد و مهمات کافی نیز در اختیار دارد.

تحولات اوکراین|پنتاگون: مدرکی دال بر کمک نظامی چین به روسیه وجود نداردتحولات اوکراین| پهپادهای آمریکایی برای ارتش اوکراین اطلاعات جمع آوری می‌کنندتحولات اوکراین| اختلاف نظر کی‌یف و واشنگتن درباره چگونگی پایان درگیریتحولات اوکراین|3 اشتباه که غرب را در بحران اوکراین در آستانه شکست قرار داده است

دو وزیر دیگر کابینه اوکراین استعفا دادند

دنیس اشمیگال، نخست وزیر اوکراین از استعفای سرگئی شاکارلت، وزیر آموزش و علوم این کشور و پاول ریابیکین، وزیر صنایع راهبردی این کشور خبر داد. 

نخست وزیر اوکراین همچنین یادآور شد که ، اوکسن لیسووی، مدیر مرکز ملی آکادمی علوم  هفته آینده سمت سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را بر عهده خواهد گرفت و الکساندر کامیشین، مدیر راه آهن اوکراین نیز جایگزین ریابیکین خواهد شد.

علاوه بر این، به گفته وی، میخائیل فدوروف، معاون نخست وزیر پست ریاست وزارت تحولات دیجیتالی اوکراین که پیش از این برکنار شد، را برعهده خواهد گرفت.

در اوایل ماه مارس، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دستور اخراج چندین کارمند سرویس امنیتی اوکراین، از جمله الکساندر یاکوشف، معاون رئیس این اداره را امضا کرد و بطور همزمان احکام انتصابات جدیدی را نیز امضا شد.

روسیه لغو تحریم‌ها را برای حل و فصل بحران اوکراین ضروری می‌داند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد که شرط لازم برای حل و فصل مناقشه در اوکراین، لغو تمامی تحریم های غیرقانونی علیه روسیه است. زاخارووا در یک مصاحبه رادیویی گفت: «بخش جدایی ناپذیری از روند [حل و فصل بحران اوکراین] باید لغو همه تحریم‌ها و دعاوی غیرقانونی علیه روسیه در دادگاه‌های بین‌المللی باشد».

این دیپلمات تاکید کرد که برای دستیابی به صلح، همچنین لازم است ارسال سلاح و مزدوران به کی‌یف متوقف شود، درگیری نظامی پایان داده شود و اوکراین به وضعیت یک کشور بی طرف بازگردد. زاخارووا افزود: «اوکراین باید غیرنظامی و نازی زدایی شود، همه تهدیدات ناشی از خاک این کشور علیه روسیه باید از بین برود، وضعیت عاری از سلاح هسته‌ای و تضمین حقوق مردم روس زبان و اقلیت‌های ملی در اوکراین نیز باید تامین شود».

وی تاکید کرد که همه کشورهایی که می‌خواهند به عادی‌سازی اوضاع کمک کنند، باید مقامات کی‌یف و متحدان غربی‌اش که اوکراین را به عرصه تقابل جهانی علیه روسیه تبدیل کرده اند، را در خصوص اهمیت برقراری صلح متقاعد کنند.  

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار