آغاز دور جدید افزایش قیمت طلای جهانی

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر ضعف ارزش دلار و چارچوب سیاست جدید بانک مرکزی آمریکا، به بالاترین حد خود در دو هفته اخیر صعود کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۱۹۶۹ دلار و سه سنت رسید. با این حال طلا از ابتدای اوت تاکنون ۰.۲ درصد کاهش داشته است.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۹۷۶ دلار و ۸۰ سنت رسید. طلا هفته گذشته ۱.۴ درصد رشد هفتگی داشت.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت "آی جی مارکتس" در این باره گفت: دلار روز جمعه که معامله گران به هضم اظهارات رییس بانک مرکزی آمریکا پرداختند، ضربه خورد. با ادامه روند نزولی دلار آمریکا، به نظر می رسد روند صعودی طلا نیروی جدیدی پیدا می کند.

سیاست پولی جدید بانک مرکزی آمریکا نشان می دهد که نرخ های بهره آمریکا که اکنون نزدیک صفر قرار دارند برای مدت طولانی و احتمالا سال ها پایین خواهند ماند.

نرخهای بهره پایینتر ارزش دلار و بازده اوراق قرضه را پایین نگه می دارد و جذابیت طلا که بازدهی ندارد را افزایش می دهد.

شاخص دلار به پایین ترین رکورد خود در دو سال گذشته نزول کرد و در مسیر ثبت چهارمین کاهش ماهانه متوالی قرار دارد.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون با تقاضای سرمایه گذاران برای خرید این فلز ارزشمند به عنوان پناهی در برابر تورم احتمالی و افت ارزش پول، حدود ۳۰ درصد رشد کرده و اواسط ماه میلادی جاری تا رکورد ۲۰۷۲ دلار و ۵۰ سنت رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۷ درصد جهش یافت و به ۲۷ دلار و ۹۶ سنت رسید. این فلز از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون حدود ۱۵ درصد رشد قیمت داشته و به سوی پنجمین رشد ماهانه متوالی پیش می رود.

هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۹۳۳ دلار و ۴۹ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، ۲۲۱۸ دلار و ۴۶ سنت معامله شد.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0